Közeledik a szerelmesek legszebb ünnepe. Jönnek a képeslapok, versek, üzenetek, vallomások, közös romantikázások, ajándékok, esetleg a karácsonyról elcsúsztatott kézkérések időszaka, de az élménynél szebb ajándék nem létezik. Ilyen lehet egy romantikus vacsora, kettesben, a kedvesedre fókuszálva, megmutatva neki, hogy mennyire szereted. Ez is egy rituálé alapjain nyugszik, amely azokhoz a régi természeti szokásokhoz tartozik, amelyekből egyszer csak Valentin-nap lett.
A Valentin-nap hazánkban nem tekint hosszú múltra, legalábbis nem ebben a formában. A 90-es években kezdtek megjelenni a piros szívecskék mindenhol és azóta is sokan ünneplik, mint a szerelmesek ünnepe – bár ilyenkor szokás nem csak kizárólag szerelmesek közötti, de szoros kötelékre (mint például a barátság) vonatkozó üzeneteket is küldeni. A Bálint-nap pontos eredete elég kusza, a pogány természetkultusz, a római életszeretet, a népszokások és a keresztény hit hagyománya egyaránt belekeveredett.
A korai társadalmakban a termékenység ünnepe szorosan kötődött a természeti jelenségekhez. Az ókori Rómában február 15-én tartották a Lupercaliát, a mezőkön legelésző nyáj istenének szentelt termékenységi, engesztelési és tisztulási ünnepet. Ezen az éjszakán a fiatal nők felírták és egy kerámiakorsóba helyezték nevüket, a férfiak húztak, és az így kialakult párok az ünnepség idejére vagy egész életükre együtt maradtak.
A katolikus egyház legalább három különböző Bálint (Valentin, Valentinus) nevű szent vértanút tart nyilván. Közülük egy, Szent Bálint, Terni püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban. A legenda úgy tartja, hogy a püspök a szerelmeseket a keresztény szokások szerint megeskette egymással, köztük a katonákat is, akiknek az akkori császári parancsok értelmében nem lett volna szabad házasságra lépniük. Az ifjú házasokat pedig megajándékozta kertje virágaival. Mielőtt emiatt II. Claudius császár idején kivégezték volna, Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Február 14-én vetettek véget életének, ám ezelőtt még búcsúüzenetet küldött a lánynak „a Te Bálintod” aláírással. Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.
Bálint napját igazolhatóan először az angol költő, Geoffrey Chaucer kötötte a romantikus szerelemhez 1382-ben Madárparlament című költeményében. Arra, hogy a Valentin-nap mellé egy üzlet is felcsillanjon, egészen 1840-ig kellett várni. Ekkor viszont az amerikai Esther Holland meglátta a lehetőséget, és piacra dobott egy e napra szánt képeslapot, ezért nevezik őt "a valentine-ok anyjának". Az érzelmek kimutatását igencsak rosszalló viktoriánus korban a szerelmesek az előre gyártott kártyákkal üzentek, a szokás elterjedését az alacsony postai díjszabás is elősegítette. Hamarosan már a gyerekek is küldtek üzeneteket szüleiknek, tanítóiknak, a felnőttek hozzátartozóiknak és barátaiknak.
Mára, a mi életünk szerves részévé is vált a Valentin-nap ünneplése. Általában romantikus vacsora tartozik a szerelmesek ünnepéhez, egy csokor virággal és pezsgővel fűszerezve azt.
Ha idén szeretnéd valami igazán egyedülálló meglepetéssel megajándékozni a kedvesed, akkor a Cziniel Cukrászda Valentin-napi romantikus desszert különlegességei csak rád várnak.
A Valentin-napi desszerteket és tortát megrendelhetitek a webshopról a jeles nap alkalmára. Egy romantikus vacsora utáni, egyedi és finom desszertek csak rátok várnak, és garantáltan megteremtik a szerelmes hangulatot, amíg ti egymást ünneplitek.